21 Mayıs 2016 Cumartesi

Kendine İyi Bak / Gözde Çıbık


Son sözlerin en umutlusu değil midir ? Kimbilir, belki de hala kendime iyi bakmamı isteyecek kadar seviyordur beni. Ne acıdır, son sözden bile medet ummak. Geçirilen tüm zamanı, kaderi,’zamanında o kimseye emanet edemediğini’, can çekişen üç kelimeye teslim etmek..

Bir zamanlar, sadece bir kez olsun yüzünü görebilmek için yana yana özlediğin o Sevgili. Yeryüzünün en güzel sesiyken, her sözü büyüyken şimdi işlediği sızı nasıl da derinden. Halbuki tek kelimesiyle sevinçlerin en büyüğünü yaşatırken, şimdi uçsuz bucaksız okyanusun derinliklerinde yalnız bırakmak neden ?

Gözlerinde kitaplar dolusu cümleler bulurken, kendi halinde minicik bir notayken şarkılar bestelediğiniz,ölüme yürüdüğünüz, kahrolası törelerin altında can çekiştiğiniz, özlemeye yattığınız,kesik nefesler içinde uyandığınız o Sevgili.

Şimdi söylemek istediğin tüm sözler içinde kalacak. Gözlerine bakamadan, kucaklayamadan, boğazının ortasını ikiye ayıracak o düşünceyle başbaşasın. Önce korkacak, tüm kelimelerin anlamlarını hiçe sayacak, bekleyecek bekleteceksin hayatı. Geceler dönüp dönüp yalnızlığı üzerine yıkacak. Elin telefonda bir acabaya muhtaç  ‘Sana, ya da en azından dostluğuna ihtiyacım var’  nasıl diyeceksin ?

Kendinden başlayacaksın suçlamaya, herkese her şeye düşman olmaya.

Rüyalarında ayrılığı bir süre unutacaksın belki ama bir karabasan gibi ruhun kilitli ve her şeyin farkında olurken bile elden hiçbir şey gelmeyecek. Kimsenin seni anlamadığını hissedecek, için kuruyana kadar ağlamak isteyeceksin.

Yüreğin çökecek uzunca bir zaman, ama sen zamanın dostluğuna inanmaya başlayacaksın.

Limanda kaçırdığın ilk geminin sadece‘o’ olmadığını farkederek, açık denizde savuran fırtınanın yolunu çizmesine izin vereceksin.

‘Gönül bıçak yarasına alışır da, ayrılığa alışmazmış’ diyenleri duymayacaksın.

Zamanın gücünü, acıdan büyük tutarak,acıyı bile yaşayarak tüketeceksin.

Kalbi yetmeyeni sevmeyecek, önüne duvar olmayanı istemeyeceksin.

Gerçekten ‘Canın içine,Can içinde’ hissettiğine, Can-ı yürekten söyleyeceksin Canımıniçi kelimesini.

Yeniden sarhoş olup,kendinden bile daha çok değer verebilecek gücü bulacaksın.

İkinci baharları unut, her bahar senin İlkbahar’ın.

Küsme unutana, kızma arayana.

Hayat nefes aldığın değil, nefesinin kesildiği anların toplamıdır, unutma.

İyi bak hayatına.

7 yorum: